Poniedziałek, 22 października 2018 r. Caritas Polska Caritas diecezjalne Wpłaty online Nasi darczyńcy

Projekty zagraniczne

01.05.2006 12:03 (aktualizowano: 07.05.2010 12:10)
Piotr Doczekalski

Adopcja na odległość

Z myślą o dzieciach osieroconych w wyniku tsunami, które w 2004 r. nawiedziło kraje basenu Oceanu Indyjskiego, Caritas Polska zainicjowała program "Adopcja na odległość".

Programem objęte są dzieci, które zostały osierocone w wyniku kataklizmu lub były sierotami przed jego wystąpieniem i zamieszkują na terenach poszkodowanych. Kandydatów do adopcji wskazują pracujący w tamtym rejonie misjonarze, duchowni oraz pracownicy lokalnych i międzynarodowych struktur Caritas. Osoby te są odpowiedzialne za sprawdzenie warunków życia danego dziecka oraz nadzór nad prawidłowym wykorzystaniem przekazywanych środków.

„Adopcja na odległość” polega na comiesięcznych wpłatach na konto Caritas Polska dowolnej zadeklarowanej kwoty. Każdego miesiąca ta kwota przekazywana jest partnerom w krajach dotkniętych kataklizmem, którzy pomagają konkretnemu dziecku poprzez zakup żywności i odzieży, niezbędnych lekarstw, zapewnienie opieki, a w późniejszym etapie opłacenie kosztów nauki i zakup przyborów szkolnych.

„Rodzicem adopcyjnym” może być każdy: osoba samotna, małżeństwo, rodzina, grupa parafialna, klasa szkolna, szkoła czy zakład pracy. Adopcja nie jest anonimowa. W momencie, gdy kandydat na „rodzica adopcyjnego” wypełni deklaracje i dokona pierwszej wpłaty, zostanie zarejestrowany. Planuje się, aby „rodzice adopcyjni” sami dokonywali wyboru dziecka z listy przygotowanej przez Caritas. Gdyby sytuacja materialna „rodziców adopcyjnych” uległa zmianie i niemożliwym stało się dalsze wspieranie materialne dziecka – nie pozostanie ono bez opieki. Środki na pomoc dla dzieci zostaną w takim wypadku przekazane z innych źródeł.

Zakłada się, że projekt potrwa minimum 4 lata. Do tej pory wpłynęło ok. 2500 deklaracji uczestnictwa w programie. Obecnie Caritas Polska opiekuje się 900 dziećmi w Indiach i 1.641 na Sri Lance. Miesięczny koszt utrzymania jednego dziecka wynosi 20 USD.

Caritas Polska: Pięć projektów dla Haiti 2011-08-30 08:20
Solidarni z głodującą Afryką 2011-08-26 11:47
Caritas Polska odbudowuje sierociniec w Japonii dla dzieci – ofiar trzęsienia ziemi i tsunami 2011-08-17 14:00
Caritas z całego świata pomagają Afryce. Hojność Polaków 2011-08-08 19:09