strona główna
 Środa, 14 listopada 2018 r. Caritas Polska Caritas diecezjalne Wpłaty online Nasi darczyńcy
Nasze programy

Skrzydła

 

Radio IN

 

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Okna życia

 

Kwartalnik Caritas

 

Podręczniki

 

Praca bez barier

 

kromka chleba

 

Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Uchodzczego

 

Projekty współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców

 

Alerting humanitarians to emergencies

 
 W diecezjach

05.09.2011 14:39 (aktualizowano: 06.09.2011 10:19)
Paulina Rozynek

W Poznaniu było… koncertowo!

Bliższe informacje:
 
Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej
ul. Kawęczyńska 49
03-775 Warszawa
tel. +48 22 619 44 76
fax +48 22 818 51 67

Dzieci z Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej uczestniczyły w wyjeździe do Poznania na koncert z okazji finału akcji „Tornister pełen uśmiechów”. Oto relacja z naszej krótkiej, lecz jakże owocnej wyprawy.

W wyprawie uczestniczyły dzieci z Klubu Alternatywnego wraz z p. Adilem i p. Kamilą, dzieci ze świetlicy Św. Brata Alberta wraz z p. Magdą i p. Anetą oraz dzieci ze świetlicy przy Legionowskim Centrum Charytatywno-Opiekuńczym wraz z p. Anią.

W sobotni poranek 3 września wyruszyliśmy z siedziby Caritas żegnani przez ks. dyrektora Dariusza Marczaka. Bezpiecznie dotarliśmy do Poznania ubrani w czerwone barwy Caritas. Nasza grupa zdecydowanie się wyróżniała -nie tylko z powodu szerokich uśmiechów, ale także dzięki wielkiej fladze z naszym logo. W trakcie podróży nie nudziliśmy się, gdyż przygotowywaliśmy się do zwiedzania Poznania. P. Paulina opowiedziała o historii miasta, jego początkach, co warto zwiedzić, jakie ciekawe rzeczy dzieją się w sercu Pyrlandii. Najwięcej radości jednak sprawiła nam gwara poznańska i jej nauka, powtórzenie niektórych słów było dość trudne. Najlepiej z tym radził sobie Albert, powtarzając zdanie: „W antrejce na ryczce stały pyry w tytce, przyszła niutka, z żarła pyry, a w wymborku myła giry.”

Po przyjedzie całą grupą wyruszyliśmy na Plac Wolności, gdzie uczestniczyliśmy w atrakcjach przygotowanych dla dzieci w ramach koncertu finałowego akcji „Tornister pełen uśmiechów”. Były między innymi konkursy taneczne, pokazy wozów strażackich i konkurs plastyczny. Największą atrakcją tego dnia były koncerty gwiazd – m.in. Moniki Kuszyńskiej, Papa D, Volvera, występy uczestników programu „You Can Dance” oraz przez wszystkich oczekiwany koncert Ewy Farny, który wzbudził wiele emocji i wrażeń. Niektórzy z nas ustawili się w kolejkę po autografy. Niestety, nie udało się go zdobyć, będzie więc okazja, by jeszcze raz udać się na taki koncert. W trakcie imprezy zostaliśmy również poczęstowani obiadem i podwieczorkiem przygotowanym przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Za co serdecznie dziękujemy, bardzo nam smakowało.

Nasza grupa, oprócz uczestnictwa w koncercie, obowiązkowo i rzetelnie zwiedziła Poznań - zwłaszcza Stary Rynek i jego okolice. Podziwialiśmy renesansowy ratusz, kościół farny, domki budnicze, liczne fontanny. Obejrzeliśmy stare samochody, których pokaz odbywał się w tym czasie na Starym Rynku. Wiele radości sprawiło nam także słuchanie mistrzowskiej gry dudziarzy z całej Europy, których zlot odbywał się w Poznaniu.

W niedzielny poranek, po pysznym śniadaniu, uczestniczyliśmy w mszy św. w Archikatedrze Poznańskiej pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła. Oddaliśmy hołd pierwszym władcom Polski Mieszkowi I i Bolesławowi Chrobremu, których sarkofag znajduje się w katedrze. Udaliśmy się także na Stary Rynek, gdzie zobaczyliśmy tzw. „błazeński mechanizm”, tzn. słynne koziołki poznańskie, trykające się na wieży ratuszowej w każde południe. Wiele przyjemności sprawiło nam spotkanie ze Starym Marychem – typowym poznaniakiem, poruszającym się na tajemniczym rowerze, propagatorze gwary poznańskiej. Z pewnością wszyscy z nas zapamiętali, że idąc do cukierni należy kupić „szneke z glancem” (dla niewtajemniczonych - drożdżówka z lukrem). Poznań pożegnaliśmy ze smutkiem, na zakończenie jeszcze tylko dotknęliśmy go symbolicznie… w formie makiety, znajdującej się na Starym Rynku.

Ostatni punkt naszego poznawania serca Wielkopolski – był w odsłonie smakowej. Dzięki uprzejmości Wielkopolskiego Stowarzyszenia Cukierników mogliśmy skosztować tradycyjnych rogali świętomarcińskich, które zostały specjalnie dla nas upieczone, bo jak wiadomo, rogale piecze się tylko 11 listopada z okazji uroczystości Św. Marcina.

Poznań pożegnał nas słonecznie widokiem na piękne Jezioro Maltańskie.
Aby opis wyprawy był dokładny należy jeszcze wspomnieć, że odwiedziliśmy Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. To, co tam zobaczyliśmy pobudziło naszą wyobraźnię do dalszych podróży. Wiele ciekawości wzbudziły roślinożerne piranie, tamtamy, kolekcja motyli, tajemniczy świat Indian, dwukilogramowy ząb słonia i wiele, wiele innych eksponatów. Największą jednak sensacją dla nas była replika 1:1 statku „Santa Maria”, którym Krzysztof Kolumb wyruszył na podój Ameryki. Każdy z nas stając na pokładzie tego statku i zamykając na chwilę oczy zobaczył dalekie morza i nieodkryte jeszcze lądy, które na nas czekają.

Do Warszawy wróciliśmy późnym wieczorem, rodzice wraz z ks. dyrektorem niecierpliwie na nas czekali. My jednak tak byliśmy zajęci wspominaniem wyprawy do Poznania, że nie zauważyliśmy, kiedy minęliśmy tablicę z napisem Warszawa. Każdy z nas zapamiętał, że długość jednego boku Starego Rynku w Poznaniu wynosi 141 m, że biały twaróg to „gzik”, że po Starym Rynku jeździły kiedyś tramwaje, a rogale są pamiątką po charytatywnej działalności św. Marcina.

Tymczasem tyle z naszej wyprawy. Do zobaczenia na kolejnym koncercie z okazji akcji „Tornister pełen uśmiechów”!

 Fotografie
 Pliki do pobrania

Niniejsza informacja nie zawiera plików do pobrania.

 
 Pozostałe
Warmia: Inauguracja kampanii Hospicjum to też życie 2011-09-09 08:50
Gdańsk: Dom seniora ma 12 lat 2011-09-08 12:25
Przemyśl: Tornister już pełen uśmiechów 2011-09-07 14:03
Kraków: Diecezjalna Pielgrzymka Chorych i Niepełnosprawnych 2011-09-07 08:08
Warszawa-Praga: W tornistrze pełno uśmiechów 2011-09-06 10:17
Zielona Góra: Wynik zbiórki na rzecz Afryki 2011-09-05 15:29
Tarnów: 10 lat Ośrodka w Jadownikach Mokrych 2011-09-05 15:07
Gniezno: „Wyjść z szarej strefy” 2011-09-05 15:01
W Poznaniu było… koncertowo! 2011-09-05 14:39
Przemyśl: Nagroda „Ubi Caritas” dla pracownika Caritas 2011-09-05 14:32
 
 
 
© Copyright 2006 Fundacja "Pro Caritate" | Projekt graficzny: kwadrans.com | Caritas Europa | Caritas Internationalis | Online: 1