Poniedziałek, 20 sierpnia 2018 r. Caritas Polska Caritas diecezjalne Wpłaty online Nasi darczyńcy

Projekty krajowe

31.05.2011 12:59 (aktualizowano: 01.06.2011 09:15)
Marta Walasik-Sałek

Aukcja numizmatów dla programu Skrzydła

Ciekawe okazy numizmatyczne, które trafiły do Caritas w czasie akcji „Wymieńmy się!”, zostaną wystawione na licytację. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Caritas Polska i Narodowy Bank Polski zapraszają do udziału w charytatywnych aukcjach internetowych, z których całkowity dochód zostanie przekazany na rzecz ubogich dzieci objętych Programem Skrzydła.

Podczas ubiegłorocznej akcji charytatywnej kończącej okres denominacji - WYMIEŃMY SIĘ - prowadzonej wspólnie przez Caritas w Polsce i Narodowy Bank Polski na rzecz Programu Skrzydła, udało się zebrać prawie 220 tysięcy złotych. Polacy przekazali na ten szczytny cel miliony starych monet i banknotów, co pozwoliło na objęcie całoroczną pomocą w ramach Programu aż 298 dzieci.

Wśród przekazanych pieniędzy znalazło się wiele interesujących numizmatów, które zostały wyselekcjonowane i opisane. Wszystkich miłośników numizmatyki oraz tych, którym los ubogich dzieci nie jest obojętny, zapraszamy od 1 do 15 czerwca br. do odwiedzenia serwisu Allegro, gdzie pod adresem www.allegro.caritas.pl będzie można je wylicytować. Zebrana kwota zasili konto Programu Skrzydła, z którego pomocy korzysta obecnie ponad 3 tysiące dzieci z całej Polski.

Dodatkowo - wyjątkowo na tę akcję - po raz pierwszy w swojej historii Narodowy Bank Polski wystawi na licytację kopię modelu gipsowego złotej monety z wizerunkiem Jana Pawła II o nominale 100 zł. Przekazana przez NBP kopia modelu została opatrzona autografem prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Marka Belki i kardynała Stanisława Dziwisza. Wykonanie modelu gipsowego monety jest jednym z etapów w procesie jej produkcji. Oryginalne projekty graficzne, modele gipsowe oraz monety próbne znajdują się w zbiorach Gabinetu Numizmatycznego NBP.

NBP przekazał także na licytację komplet monet z Janem Pawłem II, zdjęcie kardynała Stanisława Dziwisza z monetą upamiętniającą beatyfikację Jana Pawła II oraz zdjęcie Prymasa Polski Józefa Glempa z monetą upamiętniającą 100. rocznicę urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zdjęcia będą opatrzone autografem i zostaną przekazane na licytacje wraz z monetą widniejącą na portrecie.

Skrzydła to program długoterminowej pomocy skierowany do dzieci - uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy z powodu złej sytuacji materialnej w rodzinie wymagają pomocy w formie dożywiania, zakupu wyprawek szkolnych oraz dofinansowania do wycieczek. Program proponuje objęcie opieki finansowej nad dzieckiem przez firmy i osoby prywatne, które poprzez deklaracje zobowiążą się do wsparcia finansowego ucznia przez okres przynajmniej jednego semestru szkolnego. Obecnie Caritas w Polsce obejmuje opieką ponad 3000 dzieci.

WIĘCEJ O PROGRAMIE: www.skrzydla.pl

Informacje dodatkowe:

Marta Walasik-Sałek

e-mail: pr@caritas.pl

Caritas w Polsce w Pawilonie ERW w Warszawie 2011-09-06 10:42
10 tysięcy tornistrów pełnych uśmiechów – za nami trzeci finał akcji! 2011-09-05 11:52
Fundacja BNP Paribas partnerem programu Skrzydła 2011-09-05 08:32
Tornister pełen uśmiechów – liczymy SMS-y! Jutro wielki finał akcji 2011-09-02 10:16
Carrefour ufundował wyprawki szkolne dla dzieci 2011-09-01 08:41
TORNISTER PEŁEN UŚMIECHÓW - za trzy dni wielki finał 2011-08-31 16:05