Sobota, 23 sierpnia 2014 r. Caritas Polska Caritas diecezjalne Wpłaty online Nasi darczyńcy

Napisali o nas

2009-07-23

Tygodnik Siedlecki: Polska to zabawa i kluski z truskawkami

Łotysze polskiego pochodzenia przyjechali na wakacje do Sokołowa Podlaskiego.

Setka dzieci polskiego pochodzenia z Łotwy, na zaproszenie Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, odwiedziła Sokołów Podlaski. Pieniądze na wizytę przekazał Senat RP.
Młodzi Łotysze polskiego pochodzenia mieszkali w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskimi. Pierwszy turnus (wzięło w nim udział 50 dzieci) odbywał się w pierwszej połowie czerwca. W drugiej połowie miesiąca, do Sokołowa przyjechała druga pięćdziesiątka. Dziećmi opiekowały się siostry Agnieszka i Helena ze zgromadzenia sióstr dominikanek, które na Łotwie mają swój dom zakonny.
Wniosek o przyznanie dofinansowania do Senatu pisał dyr. Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. Krzysztof Kisielewicz. Senat przyznał dofinansowanie do organizacji pobytu dla setki dzieci.
O wyborze Łotwy zadecydowała Caritas w siostrami dominikankami. Zakon funkcjonuje na Łotwie i w podwarszawskiej Zielonce. Siostry dominikanki pracują również w Diecezji Drohiczyńskiej.
- Ksiądz Krzysztof Kisielewicz miał kontakt w tymi siostrami. One pracują na Łotwie, uczą dzieci w szkole katolickiej. Ksiądz Krzysztof od dłuższego już czasu utrzymywał kontakt z siostrami z Łotwy. W ramach współpracy siostry zgodziły się przyjechać do Sokołowa na wakacje, żeby zaopiekować się dziećm – opowiada dyrektor Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim ks. Zbigniew Średziński.
Do Sokołowa przyjechały dzieci z: Liepaja, Kuldiha, Kabile, Basi, Gudenieki i Ventspilis. Wszystkie te miejscowości są oddalone od Sokołowa ok. 850 km.
- Region, z którego przyjechaliśmy, jest głównie zamieszkany przez protestantów, gdyż ta część Łotwy należała kiedyś do Niemiec – opowiada siostra Agnieszka. - Oprócz protestantów są też prawosławni i oczywiście katolicy. Myślę, że procentowo jest po równo. Nasza praca to przede wszystkim katecheza dzieci, młodzieży i dorosłych, czyli przygotowanie i doprowadzenie do poszczególnych sakramentów. Mamy dostęp do dwóch szkół, gdzie dojeżdżamy raz w tygodniu, by spotkać się z tymi, którzy chcą. Prowadzimy też na Łotwie parafialny dom rekolekcyjny, jedna z sióstr jest zakrystianką, druga organistką, kolejna pracuje w bibliotece w szkole katolickiej - mówi siostra. Wszystkie dzieci to uczniowie klas od pierwszej do jedenastej. Siostry zdecydowały się zabrać ze sobą do Polski nie tylko dzieci polskiego pochodzenia: - Początkowo miały to być kolonie dla dzieci pochodzenia polskiego, ale w trakcie organizowania wyjazdu do Polski dołączyliśmy dzieci z najbiedniejszych rodzin, które uczą się w szkołach, do których dojeżdżamy – wyjaśnia siostra Agnieszka.
Organizatorzy nie pytali dzieci o wyznanie, bardziej chodziło im o to, żeby do Sokołowa przyjechało jak najwięcej dzieci, których rodziny mają polskie korzenie. - Na pierwszy turnus przyjechały głównie dzieci z małych wiosek, słabo mówiły po polsku. Na drugi turnus przyjechali uczniowie polskiej szkoły katolickiej – mówi ksiądz Zbigniew Średziński.
Organizatorzy zadbali o to, żeby w programie znalazło się wiele atrakcji i spotkań z polskimi dziećmi. Łotysze przyjmowali je w Domu Miłosierdzia, a potem odwiedzili w szkole. Uczestnicy kolonii wyjechali na wycieczkę do Warszawy, Węgrowa, Liwa i Drohiczyna. Dzieci spotkały się z polskimi policjantami i strażakami.
Na zakończenie drugiego turnusu dzieci wzięły udział w konkursie talentów - śpiewały polskie piosenki i recytowały polskie wiersze. Edgauda sowi najbardziej spodobał się pobyt w Warszawie i wjazd na ostatnie piętro Pałacu Kultury. Zdaniem Gvido najciekawszym punktem programu był pobyt u harcerzy, zabawy i gry sportowe z polskimi dziećmi. - Obóz był świetny, podobała mi się wycieczka do strażaków, bo sam jestem związany ze strażakami. W Warszawie podobało mi się ZOO. W domu miłosierdzia smakował mi makaron z truskawkami i śmietaną. Pierwszy raz jadłem także zupę pomidorową. Podobały mi się wyjścia na basen, gry sportowe i strzelnica – mówi Jarel. W pamięci Kristiny na pewno zostaną wspólne zabawy z dziećmi ze świetlicy. - Fajnie było bawić się z nimi na świetlicy, a potem spotkać w ich własnej szkole. Podobała mi się praca w pracowniach z niepełnosprawnymi – przyznaje Kristina.
Na kolejny, lipcowy turnus przyjedzie dziesięcioro dzieci z Ukrainy.

Życie Podkarpackie: Krzyże Zasługi dla pracowników Caritasu 2011-06-01
Życie Podkarpackie: Dobre uczynki mają się dobrze 2011-05-20
Gazeta Wyborcza, Kraków: Symboliczny tort na pięciolecie Okna Życia 2011-03-16
Echo katolickie: DOBROCZYNNE DZIEŁA KOŚCIOŁA 2011-03-08